DE
CZ
PL
Wondorf
EN
Wondorf-Domy z Bali

Układanie ścian w domku z bali


Drewno jest bez wątpienia najbardziej odpowiednim materiałem do budowy prywatnego domu mieszkalnego, jeśli chodzi o przyjazność dla środowiska i komfort. Ponadto, wyraźną zaletą domów drewnianych jest stosunkowo niski koszt materiału i możliwość układania ścian przyszłej struktury samodzielnie, w obecności wiedzy, pewnej umiejętności i dwóch lub trzech pomocników.

Podstawowe zasady układania ścian z bali frezowanych (zaokrąglonych)

Kłody o przekroju kwadratowym to drewno okrągłe o jednakowej średnicy na całej długości, obrabiane za pomocą kilku maszyn i środków konserwujących. Każda taka kłoda ma półokrągłą niszę (pióro i wpust) o głębokości około połowy średnicy do układania na poprzedniej kłodzie. Pomiędzy rzędami układa się izolację naturalną (mech, filc, juta) lub sztuczną. Pionowość kolejnych rzędów sprawdzana jest za pomocą poziomicy lub pionu.

Dom z bali wykonany z zaokrąglonych bali

Cylindryczna kłoda w misce
Główne cechy:

Przy budowie domu z bali frezowanych z reguły stosuje się narożniki murowane z pozostałą częścią, tzn. z wysunięciem 20-30 cm poza narożnik domu z bali. Ta metoda zapewnia niezawodną izolację cieplną narożników kabiny z bali, ale stwarza problemy z zewnętrznym wykończeniem, jeśli jest to zaplanowane i zwiększa zużycie materiału. Aby ułatwić budowę misek w rogach lepiej nie ciąć go samodzielnie, i zamówić produkcję misek na projekt w fabryce.
Kłody każdego z dwóch sąsiednich wieńców mocowane są za pomocą tzw. kołków - okrągłych lub prostokątnych drewnianych klinów wbijanych w wywiercone w kłodzie rowki co 1-2 metry.
Ściana poprzeczna powinna być podwyższona w stosunku do podłużnej o połowę średnicy bala poprzez zastosowanie przecięcia w pół bala, bali przeciskowych lub cokołu wielopiętrowego.
Obowiązkową częścią prac przy wznoszeniu każdego domu z bali, zwłaszcza z bali okrągłych - uszczelnianie ścian. Czynności te wykonuje się bezpośrednio po wybudowaniu domu z bali, a także po jego zasiedleniu w ciągu 1-1,5 roku.
Ogólną cechą charakterystyczną montażu bali z dowolnych kłód jest ich wstępne znakowanie w produkcji. Montaż nieoznaczonego lub nieprawidłowo oznaczonego domu z bali jest bardzo problematyczny.

Stosując odpowiedniej jakości bale frezowane i przestrzegając technologii ich układania, uzyskuje się dobrze zaizolowane ściany, których nie trzeba wykańczać od zewnątrz. Wystarczy po wysuszeniu bali zaimpregnować je środkiem konserwującym, przeszlifować i pokryć specjalnym lakierem. Wygląd będzie nieskazitelny.

Osobliwości układania ścian z bali okrągłych

Samodzielne ułożenie ścian domu z bali okrągłych jest bardziej skomplikowanym zadaniem. Do jego osobliwości należy zaliczyć:

1. W każdym z poniższych przypadków kłody są układane w stosy tyłem do siebie. Starzy mistrzowie zalecają układanie okrągłych bali poprzez rozszerzanie rocznych słojów kończących się wewnątrz budynku. Każdy kolejny rząd bali jest obrysowany do dolnego rzędu specjalnym narzędziem - linijką, a nacięcie w górnej belce jest wycinane wyłącznie na rysunku.

2. Narożniki w kabinach z bali mogą być wykonane jak w misce, z wyjściem końcówek bali nad narożnikiem bali, i w stopie, bez równowagi, czyli bez wyjścia. Narożniki bali w tym przypadku są połączone za pomocą wpuszczonego rowka, trudności z dekoracyjnym wyposażeniem nie powstają, a dodatkowy materiał nie jest zużywany, ale narożniki, ścięte w stopie, z definicji, zawsze będą nieco zimniejsze, a praca nad ich układaniem - bardziej skomplikowana


3. ostateczne zewnętrzne i wewnętrzne wykończenie powierzchni ścian nie jest zalecane wcześniej niż po sześciu miesiącach od instalacji. Dom z bali musi osiąść i ulec pewnemu skurczeniu.

domek z bali

domek z bali pod dachem
Oczywiście, prace te wymagają pewnego doświadczenia. Jeśli nie ma, to bezpieczniej jest zaprosić mistrza, aby położyć dom z bali z ronda. W końcu, jego praca będzie tańsza niż praca za nic, jeśli błędy w technologii.Technologia budowy domu z bali

Samodzielna budowa domu z bali z drewnianych belek - zadanie bardziej proste i mniej czasochłonne niż użycie do tego celu frezowanych kłód. Jednak i ta konstrukcja ma pewne cechy, które przede wszystkim odnoszą się do określenia ilości i jakości niezbędnego materiału:

- Grubość drewna jest uzależniona od minimalnej temperatury w miejscu ułożenia i ogólnie zaleca się co najmniej 15 cm;

- odchyłki wymiarowe pomiędzy belkami w grubości i szerokości nie powinny przekraczać 3 mm;
- kładka musi być prosta i równa;
- materiał nie może być zgniły.

Rozważ cechy technologiczne budowy domu z bali z drewnianych belek:

- bal jest montowany od razu na fundamencie bez wcześniejszego montażu kontrolnego i demontażu z oznakowaniem;
- Pierwszy rząd jest zakładany na podwójnej warstwie hydroizolacyjnej, kolejne - poprzez jednostronne warstwy ocieplające z mocowaniem okrągłych kołków i kontrolą poziomu pionowości;
- narożniki są układane z pozostałą częścią lub bez pozostałej części, jak opisano powyżej.domek z bali

Domek z bali z profilowanych belek, miski
Do stałego zamieszkania z zewnątrz polecamy prosty dom z bali obrzynanych. Zewnętrzna okładzina domu z bali z profilowanej belki, jak również użycie jej do frezowanych bali, jest opcjonalne, a w każdym razie wymaga pewnego opóźnienia czasowego dla jego suszenia, kurczenia się i wykrywania ewentualnych deformacji.

Kalkulator. Oblicz koszt budowy domu z bali za darmo

Zmodeluj swój wymarzony dom z bali.

Do obliczeń wystarczy wprowadzić kilka parametrów.