DE
CZ
PL
Wondorf
EN
Wondorf-Domy z Bali

Wybór projektu domu wiejskiego


Projekty domów parterowych mają szereg zalet: proste rozwiązanie konstrukcyjne, ułatwiające ich wznoszenie, a także remont; są stosunkowo proste w budowie, wygodne i ekonomiczne w eksploatacji; umieszczenie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie sprzyja ich dobremu skomunikowaniu, co jest szczególnie wygodne dla osób w zaawansowanym wieku. Z tego powodu, nawet w dwupiętrowych domach prywatnych, zaleca się umieszczenie jednej sypialni dla osób starszych na parterze.

Jednocześnie, przy dużej liczbie pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych, budynki parterowe wymagają dużo miejsca i odpowiednio długich fundamentów. Ponadto domy parterowe o dużej powierzchni są o wiele bardziej skomplikowane w planowaniu wewnętrznym, ponieważ pojawiają się dodatkowe korytarze, a wzajemne połączenie pomieszczeń zostaje utracone.

Domy mansardowe są budowane dla dużych rodzin, ponieważ zawierają co najmniej cztery pokoje. Umożliwiają one wyraźny podział pomieszczeń na strefę dzienną i nocną.

Zakwaterowanie Zakwaterowanie na dwóch poziomach pozwala na ogrzewanie domu jednym lub dwoma piecami, stworzenie kompaktowego układu urządzeń grzewczych, zapewniając kilku pomieszczeniom ciepło z jednego paleniska. A najważniejszą zaletą budynków mansardowych jest to, że mogą one zmniejszyć powierzchnię zajmowanego terenu o 30-40%, a co za tym idzie, zmniejszyć długość fundamentu.

Domy dwukondygnacyjne mają wszystkie zalety mansardowych w organizacji wewnętrznego połączenia pomieszczeń mieszkalnych i usługowych.

W projektach domów wiejskich występuje również odbiór układu domu z części jedno- i dwukondygnacyjnej. Pozwala to, w razie potrzeby, zorganizować na dachu jednopiętrowej jednostki operacyjnej dachu, które zorganizować pokój roboczy na świeżym powietrzu, ogród zimowy lub po prostu platformę do odpoczynku.

Domy budowane na trudnym terenie oraz z częściowo wykonanymi piwnicami i kubaturą piwnic są droższe niż domy budowane na płaskim terenie. Jednak przy starannie przemyślanym projekcie i wysokiej jakości wykonaniu mają one zazwyczaj ciekawy układ wewnętrzny, oryginalną i wyrazistą architekturę.

Projektując zewnętrzną część domu, należy w miarę możliwości unikać skomplikowanej konfiguracji. Zwiększa to obwód i powierzchnię ścian zewnętrznych, przez które następują główne straty ciepła. Jednocześnie do budowy ścian potrzeba będzie więcej materiałów budowlanych. Tarasy i werandy zaprojektowane razem z domem powinny być umieszczone wzdłuż dłuższej ściany. Pozwoli to zabezpieczyć ściany ciepłego domu przed wiatrem i ograniczyć straty ciepła.

Układ konstrukcyjny domu jest określony głównie przez jego rozwiązanie przestrzenne. Jeśli szerokość domu jest większa niż 6 m, najbardziej popularny jest schemat z przeciętną ścianą nośną. Rozpiętości do pokonania w tym przypadku wynoszą od 3 do 4 m. Przy rozpiętości mniejszej niż 3 m trudno jest zmieścić się w dużych pomieszczeniach, a przy rozpiętości większej niż 4 m drastycznie wzrastają wymagania dotyczące konstrukcji nośnych stropu. Gdy szerokość domu mniej niż 6 m ekonomiczny jest jednoprzęsłowy schemat projektowania z urządzeniem dachu z najprostszych drewnianych kratownic (krokwie). Z tego programu, przestrzeń wewnętrzna domu może być adresowane na zasadzie `wolny układ '.

Z powyższego łatwo wywnioskować, że wybór projektu lub domu na wsi jest odpowiedzialnym momentem, ponieważ dom budowany jest przez wiele lat, a wszystkie dalsze restrukturyzacje związane z dużymi kosztami finansowymi. Jeśli nie ma się umiejętności w projektowaniu lub nie ma szczególnej ochoty zajmować się tym zagadnieniem, można wybrać jeden ze standardowych projektów opracowanych przez doświadczonych specjalistów.

Dzięki kreatywnemu podejściu na bazie tego samego projektu można uzyskać bardzo różne rozwiązania, co do których trudno będzie przyjąć, że pochodzą z tego samego punktu wyjścia Dążenie do indywidualności wpływa na wybór wariantu architektonicznego domu. Dlatego projekt można zamówić w specjalnych firmach lub zrobić go samemu, według własnego gustu. A gusta, jak wiesz, nie kłócą się

Kalkulator. Oblicz koszt budowy domu z bali za darmo

Zmodeluj swój wymarzony dom z bali.

Do obliczeń wystarczy wprowadzić kilka parametrów.